TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ AKADEMİ
Prof. Dr. Banu Önal
  • 18.02.2016
  • 1,694

Prof.Dr.Önal, ilk  ve orta öğrenimini İstanbul’da, Üniversite ve Doktorasını Almanya Marburg’da Philipps Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladı. 
1987 yılında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi A.D’na Araştırma Görevlisi olarak girdi, 1992 yılında  Doçent ve 1998 yılında da  Profesör ünvanını aldı.
1991 - 1992 yılları arasında sırasıyla Berlin’de  Diş Hek. Fakültesinde, Berlin Lazer Merkezinde  ve University of Southern California, Los Angeles ABD’de misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2000 yılında aldığı Tübitak bursu ile Dallas, ABD’deki Texas A.M University Baylor Colege of Dentistry'de bilimsel çalışmalar yaptı. 2006 yılında  Misafir öğretim üyesi olarak Chicago’da  University of Illinois, College of Dentistry de görev aldı  ve 2014 yılında YÖK bursu ile Amerika Birleşik Devletlerinde  Misafir Öğretim Üyesi olarak bulundu. 
Birçok Araştırma ödülü olan Prof Dr Önal yurt içi ve yurt dışında da çeşitli görevlerde de bulundu. Davet edildiği  ulusal ve uluslararası bilimsel toplantı, kongre ve konferanslarda çok sayıda tebliğ ve poster sundu ve Türkiye ve dünyada yayınlanmış bilimsel makalelerinin yanısıra üç kitabı ve bir CD’si bulunmaktadır.
Halen E.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalın da Öğretim Üyesi olarak görev yapan  Prof.Dr. Önal, Almanca, İngilizce ve Latince bilmektedir.