TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ AKADEMİ
Prof. Dr. Cansu Alpaslan
  • 18.02.2016
  • 2,240

Prof. Dr. Cansu Alpaslan

İlk ve orta öğrenimini 1970-1981 yılları arasında T.E.D. Ankara Kolejinde tamamladı. Dişhekimliği eğitimini 1981-1986 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde tamamlayarak 1987 yılı bahar yarıyılında aynı fakültenin Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı.  Prof. Dr. Mustafa Türker’in danışmanlığında yaptığı “Demineralize Kemik Tozu, Demineralize Kemik Tozu/Hidroksilapatit, Hidroksilapatit/Kollagen/Glikosaminoglikan İmplantlarının Osteoindüktif Etkisinin Deneysel Olarak İncelenmesi” konulu doktora teziyle 1991 tarihinde “Bilim Doktoru”  unvanını aldı.

Doktora sonrasında çeşitli ülkelerde bilimsel faaliyetlerde bulundu. 1993-1995 tarihleri arasında Japonya’da Niigata Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi 1. Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi bölümüne ve 1. Oral Anatomi bölümüne “Konuk Araştırmacı” olarak kabul edildi, Rekombinant İnsan Kemik Morfogenetik Proteini-2 ile ilgili bir seri araştırma gerçekleştirdi.

1995 tarihinde Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Üniversite Doçenti unvanını aldı.

Hollanda hükümet bursu ile konuk araştırmacı olarak Groningen Üniversite Hastanesi, TÜBİTAK’nun Doktora sonrası Araştırma bursu ile 6 ay süreyle ABD’nde Florida Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Bölümlerinde klinik ve bilimsel aktivitelere katıldı.

2002 yılında profesörlük kadrosuna atandı.

Alman Hükümeti tarafından sağlanan DAAD araştırma bursu ile 2003 yılında Freiburg’daki Albert Ludwigs Üniversitesi,  2009 yılında Münih’teki Ludwig-Maximilians Üniversitesi Dişhekimliği Fakültelerinde,  araştırma ve klinik çalışmalarda yer aldı.

Halen Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk sahibidir.