TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ AKADEMİ

Uygulamalı Kurslar (UK)
 • 15.01.2020
 • 295

Dişhekimliğinde Tomografi Kullanım Alanları ve Uygulama

 

Ağız-diş sağlığı hizmetlerinin kalitesinde güncel bilginin beceriye dönüştürülmesindeki seviye önem taşımaktadır. Klinik başarının olmazsa olmazı dişhekimi manüplasyonundaki yeterlilik ve başarının geliştirilmesi için TDB Akademi, etkinlikleri arasında uygulamalı kurslara da yer vermiştir. Bu eğitimlerle güncel bilimsel bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi hedeflenirken, kurs konularında geniş deneyime sahip akademisyenlerle bire bir mesleki iletişim kurulabilecek ve kurs bitiminde yapılacak mesleki sınavla kurstan kazanılan eğitimin ölçme ve değerlendirmesi yapılmış olunacaktır.


Kurslar Cuma, cumartesi ya da hem Cuma-cumartesi olmak üzere tek ya da 2 gün olarak planlanmış olup katılımcılar için farklı kategorilerde ücretlidir. Ön kayıtla başvuruların alınacağı uygulamalı kurslar sonrasında katılımcılara kurs sertifikası verilecektir.  

 

DİŞHEKİMLİĞİNDE TOMOGRAFİ KULLANIM ALANLARI VE UYGULAMA

Dişhekimliği radyolojisinde maksillofasiyal bölgenin detaylı olarak incelenmesi amacıyla son yıllarda kullanılmaya başlanılan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) cihazları, konvansiyonel bilgisayarlı tomografiye oranla daha düşük radyasyon dozu, daha hızlı tarama zamanı, düşük maliyet ve daha küçük boyut gibi avantajları nedeniyle önem kazanmıştır. KIBT, aksiyal, sagital ve koronal planlarda, ilgili bölgenin detaylı olarak değerlendirilebilmesini sağlar. Teknolojideki gelişmelerle birlikte günümüzde farklı büyüklüklerde görüntüleme alanı ve hastanın değişik konumlarda (yatarak,oturarak,ayakta) pozisyonlandırılmasını sağlayan cihazlar mevcuttur. Klinikte KIBT, implant planlanan bölgelerin değerlendirilmesi, oral ve maksillofasiyal patolojilerin incelenmesi, gömülü dişlerin pozisyonlarının değerlendirilmesi, iki boyutlu görüntülerde süperpozisyon nedeniyle görüntülenemeyen kök kırıkları ve periapikal patolojilerin teşhisi, kemik defektlerinin morfolojisinin değerlendirilmesi, ortognatik cerrahi planlamaları ve travma vakaları başta olmak üzere bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu konferansta, KIBT ve değerlendirme prensipleri konusunda genel bilgiler verilecek ve klinik kullanım alanları vakalar üzerinden tartışılacaktır. Daha sonraki workshop kısmında ise, katılımcılar, önceden hazırlanarak kendilerine verilecek iki farklı sisteme ait yazılımı kullanarak tomografi görüntülerini inceleme, cross-sectional kesitler oluşturma, ölçüm yapma konularında uygulama yapacaklardır.

SDE Puanı : 7,5

 

 • İlgili Kişi

  Adana Dişhekimleri Odası

     0322 457 24 67
     

 • Bilgi

  Etkinlik No :
  Etkinlik Türü : TDB Akademi - Adana Dişhekimleri Odası Bilimsel Etkinliği
  Etkinlik Alanı : Radyoloji

 • Zaman

  Tarih  : 11.01.2020
  Saat  : 15:00-19:30

   

 • Yer

  Adana Dişhekimleri Odası / ADANA

 • Ücret

  Kayıt zorunludur.
  Katılım ücretlidir.