TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ AKADEMİ

Konferanslar (K)
 • 19.02.2016
 • 2,517

Kanser mi? Selim Tümör mü? Prekanseröz Lezyonlar (K 013)

 

TDB Akademi, dişhekimlerinin vermekte oldukları ağız-diş sağlığı hizmetinin kalitesini yükselterek toplumun ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde  karşılanabilmesi için bilimsel temelli bilgi güncelleme ye ve gelişmeye imkan verecek konferanslar programlamıştır. TDB Akademi gerek konuları gerekse konuşmacıları ile geniş bir yelpazede planladığı bu konferanslarla meslektaşlarının mezuniyet sonrası meslek hayatlarında ihtiyaçları olan sürekli değişim ve gelişime katkı vermeyi hedeflemektedir.


Mesleki gelişim için düzenlenen bu konferanslara katılım ücretsiz olup kayıt zorunludur.   

 

Oral mukozada malign potansiyeli tespit edilmiş çok sayıda lezyon görülebilir. Buna karşın çok az sayıda karsinom, tanımlanmış bir prekanseröz lezyon durumu tespit edilmiş hastada gelişir.

Prekanseröz lezyon, komşu olduğu oral mukozaya göre kanser geliştirme olasılığı daha yüksek, morfolojik olarak değişime uğramış doku olarak tanımlanır. Kanser, hücrelerin yapılarında meydana gelen özel değişiklikler sonucu organizmanın denetim mekanizmalarından bağımsız çoğalmasıdır. Meydana gelen bu kontrolsüz çoğalma bireyin varlığını tehtid eder. Tüm kanserler içerisinde baş-boyun kanserlerinin görülme insidansı erkeklerde %7, kadınlarda ise %5 civarındadır. Alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak artan bu oran, 5 yıllık sağkalım sonuçlarının da gerilememesi nedeniyle özellikle önemlidir.

Ağız kanserlerinin erken teşhisinde diş hekimlerinin önemli rolleri vardır.  Ağız içi ve çevre dokulardaki patolojiler diş hekimi tarafından iyi yapılan bir muayene sonucu erken safhada bile kolaylıkla teşhis edilebilir. Bu sebeple diş hekimlerinin potansiyel oral kanser  hastalarının sağ kalımlarında stratejik rolü olduğu unutulmamalıdır.

Prof. Dr. Meral Ünür

 • Bilgi

  Etkinlik No : K 013
  Etkinlik Türü : Konferans
  Etkinlik Alanı : Ağız Hastalıkları

 • Zaman

  TARİH 28 Eylül 2016
  SAAT 17.00-18.00 İkram 18.00-20.00 Konferans

 • Yer

  ANKARA
  Kızılırmak Mah. 1446. Cad. Alternatif İş Merkezi No:12/38 Çukurambar - Çankaya/ANKARA

 • Ücret

  Katılım ÜCRETSİZDİR.

  Kayıt ZORUNLUDUR