TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ AKADEMİ

Konferanslar (K)
 • 19.02.2016
 • 2,406

Amalgamın Güncel Durumu (K 014)

 

TDB Akademi, dişhekimlerinin vermekte oldukları ağız-diş sağlığı hizmetinin kalitesini yükselterek toplumun ihtiyaçlarının daha etkin bir şekilde  karşılanabilmesi için bilimsel temelli bilgi güncelleme ye ve gelişmeye imkan verecek konferanslar programlamıştır. TDB Akademi gerek konuları gerekse konuşmacıları ile geniş bir yelpazede planladığı bu konferanslarla meslektaşlarının mezuniyet sonrası meslek hayatlarında ihtiyaçları olan sürekli değişim ve gelişime katkı vermeyi hedeflemektedir.


Mesleki gelişim için düzenlenen bu konferanslara katılım ücretsiz olup kayıt zorunludur.   

 

Dental amalgam  yaklaşık iki yüzyıldır diş hekimleri tarafından arka diş restorasyonlarında kullanılmaktadır . Amalgam restorasyonların üstün mekanik özellikleri, dayanıklılıkları, zamanla kenarlarının kendiliğinden tıkanması ve uygulama tekniğinin kolaylığı tercih edilmelerinde etkilidir.  Dental amalgamın estetik olmaması ve diş dokularına adezyon göstermemesi nedeniyle mekanik tutuculuğu sağlamak amacıyla diş dokusundan fazla madde kaybına yol açması gibi olumsuz özelliklerinin yanısıra cıva içermesi olası toksik etkileri konusunda tartışmalara yol açmıştır. Dental amalgamın sistemik ve çevresel toksik etkileri konusunda çok sayıda çelişkili yayınlar yapılmaktadır. Günümüzde dental amalgam ile ilgili basın ve yayın organlarında yapılan yayınlar kamuoyunda ciddi endişelere yol açmaktadır. 
Bu konferans kapsamında dental amalgamın kısa tarihsel gelişim sürecinin yanısıra delile dayalı kaliteli bilimsel araştırmalar ışığında günümüzde dental amalgamın konumu ve geleceği konusunda 
ayrıntılı bilgi verilecektir. Ayrıca   dünyada önemli diş hekimliği ve sağlık kuruluşlarının dental amalgam konusundaki en son görüşleri ve Ekim 2013’de Birleşmiş Milletler Çevre Programı  (UNEP) tarafından Japonya’nın Minamata kentinde düzenlenen ve Uluslararası Minamata Antlaşması ile dünyaya duyurulan geniş ölçekte hava, su ve toprağa cıva emisyonunun azaltılmasını amaçlayan  belgenin diş hekimliğini ilgilendiren maddeleri  tartışılacaktır. 

 

 • Bilgi

  Etkinlik No : K 014
  Etkinlik Türü : Konferans
  Etkinlik Alanı : Restoratif Tedavi

 • Zaman

  TARİH 03 Ekim 2016
  SAAT 17.00-18.00 İkram 18.00-20.00 Konferans

 • Yer

  ANKARA
  Kızılırmak Mah. 1446. Cad. Alternatif İş Merkezi No:12/38 Çukurambar - Çankaya/ANKARA

 • Ücret

  Katılım ÜCRETSİZDİR.

  Kayıt ZORUNLUDUR