TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ AKADEMİ

Hasta Okulu (HO)
 • 19.02.2016
 • 2,052

Kadın Sağlığı - Ağız - Diş Sağlığı (HO 001)

 

"Hasta Okulu" çeşitli hasta gruplarına ve okul öncesi çocuklar için ebeveynlere ağız diş sağlığı ile genel sağlık sorunları arasındaki yakın ilişkinin anlatılacağı ve ağız-diş sağlığı hakkında bilgilendirmenin yapılacağı bir etkinlik türüdür.

Ağız-diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. 2011 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler Siyasi Deklarasyonu’nda yılda 36 milyon insanın ölümüne sebep olan Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar (kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, solunum yolu hastalıkları, kanserler) ile başta diş çürüğü ve dişeti hastalıkları olmak üzere, ağız-diş sağlığını etkileyen hastalıkların aynı risk faktörlerini taşıdığı bildirilmiş, ağız-diş sağlığının korunmasının genel sağlığımızın da korunmasının en önemli ve birincil koşulunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü verileri  diş çürüğü ve diş eti hastalıklarını  yaygınlıkları ve tekrarlama oranları nedeni ile insanların karşılaştığı en büyük sağlık sorunları olarak göstermektedir. 5-17 yaş grubu çocukların % 60`ında var olan diş çürüğü ve diş eti enfeksiyonlarının büyüme yetersizliğine ve anne adaylarında ilerlemiş dişeti hastalıklarının  8 kat daha fazla erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek dünyaya getirme riskine neden olduğu bildirilirken, ağız-diş sağlığı yetersiz olan 39-69 yaş grubu bireylerde kroner kalp hastalığı görülme riskinin 3-7 kat daha fazla olduğu ve yine kötü ağız hijyenine sahip olan bireylerde kronik solunum sistemi hastalıklarına yakalanma riskinin  de 4-5 kat daha fazla olduğu ifade edilmektedir.

Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları önlenebilir hastalıklar olmalarına rağmen, ülkemizde koruyucu ağız-diş sağlığı hizmetlerinin  yaygın olarak uygulanmaması ve tedavi taleplerinin de hizmete ulaşmadaki zorluklar nedeniyle karşılanamaması toplumun %60’ından fazlasında total dişsizliğin görülmesine neden olmaktadır.

Orta ve uzun vadede sadece ağız-diş sağlığı ile ilgili değil genel sağlıkla da alakalı  kamu kaynaklarında yaratacağı tasarruf imkânları düşünüldüğünde toplumun ağız-diş sağlığının korunmasının  ve genel sağlık sorunları ile ağız-diş sağlığı arasındaki yakın ilişkinin farkında olunmasının önemi açıktır.  

İşte bu nedenle TDB Akademi etkinlikleri arasında Hasta Okulunu oluşturmuştur.

Hasta okuluna katılım ücretsiz olup etkinlik saatleri 11.00-14.00 arasındadır.

 

Kadınlar, yaşamları boyunca hayatın ve neslin devamına yönelik önemli bir sorumluluğu üstlenirler. Bu sorumluluk, kadın vücudunda çocukluktan itibaren ergenlik, doğurganlık, hamilelik, emzirme, menapoz dönemleri olarak farklılıklar yaratırken, her döneme özel farklı yaklaşımları gerektirir.
Çocuk sağlığının en yakın takipçileri olan annelerimizin hem kendilerinin hem de çocuklarının ağız diş sağlıklarının ve bununla bağlantılı olarak genel sağlıklarının korunması ancak konu ile ilgili bilgilerimizi artırarak mümkün olabilecektir.
Son yıllarda yapılan çalışmalarda erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğumları, kalp hastalıkları gibi pek çok sorunun ağız diş sağlığı sorunları ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. 
İnsan ömrünün uzaması, hastalıklar ile karşılaşma sıklığını artırmakta, tedavi ve destek amaçlı ilaç kullanımlarını yaygınlaştırmaktadır. Özellikle osteoporoz tedavisinde kullanılan ilaçlar ile ilgili bilgilerimizin paylaşılması istenmeyen yan etkilerin yaşanması ihtimalinin düşmesine katkı sağlayacaktır. 
Bu sunumda her yaşta farklılık gösteren kadınlarımızın genel sağlıkları ve ağız diş sağlıklarının ilişkileri ve iyileştirilmeleri ile ilgili bilgiler paylaşılacaktır.

 

 • Bilgi

  Etkinlik No : HO 001
  Etkinlik Türü : Hasta Okulu
  Etkinlik Alanı : Genel Dişhekimliği

 • Zaman

  TARİH 08 Mart 2016
  SAAT 11.00-13.00 Konferans 13.00-14.00 İkram

   

 • Yer

  ANKARA
  Kızılırmak Mah. 1446. Cad. Alternatif İş Merkezi No:12/38 Çukurambar - Çankaya/ANKARA

 • Ücret

  Katılım ÜCRETSİZDİR.

  Kayıt ZORUNLUDUR